Roman Ulich

« vyhraje ten, kdo udělá na první pohled neviditelnou/skrytou kliku »

Jak se stát designérem?

Nejsem designér … nemám na to školu ani podobné odpovídající vzdělání. Na začátku to byla nutnost, byli jsme malinká začínající firma a  nebyla možnost zadat práci profesionálnímu designérovi, tak to vlastně zbylo na mě. Postupem času byly ale naše firemní nároky vyšší a vyšší a tím i požadavky na moji práci a sebevzdělávání v této oblasti … nyní rozumím konstrukci a  designu klik jako málokdo a hlavně mně to baví neustále vymýšlet nové konstrukce, funkce a samozřejmě tvary a materiály. A tak se vlastně ze mě stal úplný specialista = designér Klikař.  

Kde se nachází ta správná inspirace?

Všude kolem nás – příroda, stavby, věci denní potřeby … stačí se jen pozorně dívat, tak jak to nejlépe umějí malé děti nezatížené myšlenkami na spousty jiných věcí. Tvarem, materiálem i barvami je dobré se inspirovat na kvalitních oborových veletrzích, třeba z veletrhu Salone del Mobile v Miláně si vždy něco pozitivního odnesete.

Kam směřují trendy?

V barvách je to požadavek na změnu za standardní stříbrnou, popř. broušenou nerezovou. Takže matná černá, matná hnědá a přírodní natural mosaz jsou ty nejmodernější povrchy. V tvarech a konstrukci se kliky + rozety mírně zaoblují, snahou je zaimplementovat kliku do dveří, tzn. klika by pohledově včetně ovládací části měla být součástí povrchu dveřního křídla. Vyhraje ten, kdo udělá na první pohled neviditelnou/skrytou kliku. My už jsme se klikou Maximal této výzvě přiblížili.   

Která světová klika je pro Vás ikonou?
Ze starších kousků je to jednoznačně první varianta sady klik Ludwiga Wittgensteina z roku 1926 navrženou pro jejich rodinnou vilu ve Vídni. Kování je geniálně jednoduché a přitom plně funkční, autor se navíc „nebál“ navrhnout z každé strany dveří jiný tvar kliky. Z 21. století je to kování Intake, které navrhl Andrea Morgante v roce 2011 pro Enzo Ferrari muzeum v Modeně. Kování má skvělou ergonomii a perfektně propracovanou konstrukci i s mechanickým nastavením přesné horizontální pozice kliky.

Jak dlouho trvá výroba kliky - od návrhu po realizaci?

Návrh tvaru / vizuál designu je připraven třeba za jeden den, ale potom přijdou na řadu různá technologická omezení, přípravky pro uchycení na všech pracovištích, „mantinely“ pro galvanické pokovení, pro povlakování vrstvou titanu  a když se k  tomu připojí nutnost i nové konstrukce a mechaniky, tak je z toho většinou práce na 1 - 2 roky. Např. celou řadu kování Minimal / Maximal, kde je ucelená řada produktů pro dveře a okna, jsme měli designově připravenou koncem  roku 2009, ale vzhledem k mnoha složitým procesům během výroby jsme ji na trh uvedli až v roce 2013.

Co se připravuje v M&T nového?
Neustále vyvíjíme nové produkty, většinou s 3 - 4 letým předstihem před uvedením na trh … tzn. že teď začínáme pracovat na nových designech a materiálech, které přijdou na trh kolem roku 2018 - 2019 a  zároveň dokončujeme nové modely pro rok 2016 - 2017. Co to ale bude konkrétně, neprozradím. Opět se bude jednat o velmi inovativní výrobky.


« Stal se ze mě úplný specialista
= designér Klikař»


Které navržené modely pro M&T jsou nejlepší, nejoblíbenější?
Jak řekl jeden kolega z oboru „vznik kopie je ocenění té nejvyšší kvality originálu“ ... takže podle této rovnice je nejlepším modelem klika Entero + Entry a Trinity, které kopírují mnozí výrobci z různých zemí světa. Pro mě je asi nejoblíbenější kování Minimal/Maximal i proto, že jsem s touto kolekcí pracoval několik let.

A doporučení jaký použít materiál ?

Kvalitní, hlavně použít kvalitní materiál. Kování musí dlouhodobě plnit prioritně svoji bezvadnou funkci a k tomu potřebuje být z kvalitního odolného materiálu, který je vhodný pro všechny technologické operace, které jsou při výrobě dveřního kování zapotřebí a nelze je nahradit nebo změnit. Např. materiál Zamak, který se začíná na levnějším kování v poslední době objevovat, je absolutně nevhodný vzhledem k nízké přilnavosti při galvanickém pokovení vrstvou niklu nebo chromu. Povrch pak po krátké době ztrácí svoji otěruvzdornost a klika se stává nevzhlednou s odřeným povrchem. V M&T se kování vyrábí pouze z těch nejkvalitnějších materiálů tj. masivní mosazi a nerez oceli.