České kliky otevírají dveře do světa

Když bratři Ulichovi před dvaceti lety společnost M&T zakládali, měli pouze pět zaměstnanců, minimum zkušeností a kliky dováželi ze zahraničí. Dnes je M&T jediným českým výrobcem designového dveřního a okenního kováni, který disponuje moderním výrobním zázemím ve východočeské Dobrušce a kování s autorským designem ověnčeným mnoha prestižními oceněními vyváží do zemi celého světa.

Z fotbalisty klikařem

Na počátku příběhu M&T stál v roce 1997 nápad prostředního z bratrů Romana, oslovit nejmladšího z bratrů Iva. jestli by nechtěl společně s nim založit firmu. která by dodávala na český trh dveřní a okenní kováni. Nápad tehdy Iva, v té době aktivního fotbalového záložníka v první české lize. zaujal a rozhodl se firmu podpořit počáteční investicí. Stal se tak jediným investorem a zároveň také majitelem firmy. Ze začátku jsme kování nevyráběli, ale pouze dováželi z Itálie a Turecka, Špatné zkušenosti s nespolehlivými dodavateli a nevyhovujícíi kvalitou nás však po třech letech přiměly k radikální změně, kdy jsme se rozhodli. že kováni začneme vyráběl sami.' popisuje pevni roky po vzniku společnosti Ivo Ulich. Bratři Ulichové měli štěstí, že v okolí Dobrušky v té době bylo mnoho strojírenských litem, které propouštěly šikovně řemeslníky. Vznikaly tam malé firmy. které mohly pro M&T vyrábět komponenty kováni. Zprvu tak byla výroba rozdělena mezi několik dílčích a v sídle firmy se pouze kompletovalo a balilo. Jednalo se však již kompletně o českou produkci." uvádí Ivo Ulich.

Manufaktrura M&T


Cesta k autorskému designu a prvním úspěchům

Další významná změna ve směřováni sprolečnosti přišla v roce 2001, kdy začal Roman Ulich navrhoval vlastni autorský design klik. Zpočátku bylo mým hlavním cílem navrhnout kliku tak. aby se dala jednoduše a levné vyrobit, bez problémů fungovala a přitom po letech používáni nespadla ze dveří." říká Roman Ulich a pokračuje: „Designu a vzhledu klik jsem se tak začal věnovat naplno až tak o dva roky později, kdy jsme přišli na trh s klikou ENTERO.

Titulní stránka časopisu ERA21


Ta o více než dva roky předznamenala pozdější trend hranatých tvarů a v rámci ČR nám otevřela dveře ke všem prodejcům, kteří do té doby prodávali jen italské a německé kliky.” V té době byl již součásti týmu M&T i nejstarši z bratrů Petr a firmě se začalo dařit a přišly první větší úspěchy. V roce 2008, který byt pro firmu historicky nejlepší, však přišla finanční krize a další léta se již nesla ve znamení klesajících zakázek.

/pokračování

„Během krize jsme zjistili, že máme poměrně velké nedostatky, například co se týče chybějících interních informačních systémů nebo orientace na zahraniční trhy. Rozhodli jsme se proto využit krizi jako příležitost pro zapracování na vnitřních procesech, a i když nás trochu zbrzdila v rozvoji, díky provedeným změnám jsme z ni nakonec vyšli ještě silnější než předtím.” říká Ivo Ulich.


A další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Tím největším bylo rozhodně ocenění RedDot Design Award, které společnost získala v roce 2013 za kolekci dveřního kováni MINIMAL/MAXIMAL a jež jí otevřelo dveře na zahraniční trhy.

Ruční práce hraje prim

V roce 2013 započala v Dobrušce také stavba nové výrobní haly, ve které sídlí firma dodnes. „Investice do nového výrobního zázemí se rozhodně vyplatila a přispěla nejen ke zkvalitněni výroby, ale otevřela nám dveře i do jiných segmentů. Navíc v tomto roce uvažujeme o dalších investicích a dalším rozšiřováni.” říká Ivo Ulich. Přestože mají v manufaktuře své pevné místo nejmodernějši technologie, jako je například galvanovna, v níž dochází k nanášeni povrchových uprav na dveřní a okenní kování, poctivá ruční práce hraje ve výrobě stále prim. „Finální leštění nebo broušeni povrchu či kompletace klik. To vše se u nás stále provádí ručně, díky čemuž je každý výrobek opravdovým originálem.” uvádi Roman Ulich. Přestože dnes M&T vyváží kliky do celého světa, o velkoobjemové produkci bratři Ulichové rozhodně neuvažuji a nadále sázejí především na výjimečnost, kvalitu a originální autorský design.


„V současnosti stále zaměstnáváme pouze 42 šikovných pracovníků, na které se můžeme spolehnout. V závodě tak panuje téměř rodinná atmosféra a přitom máme neustále kontrolu nad celým procesem výroby a kvalitou.” vysvětluje Roman Ulich. I rodinné neshody, které jsou častým kamenem úrazu rodinného podnikáni, se bratrům Ulichovým naštěstí vyhýbají. Díky tomu, že máme jasně rozdělené role, nevzniká pro případné hádky a neshody prostor. Navíc jsme poměrně klidné povahy, a pokud máme na něco výjimečně odlišný názor, dokážeme se v klidu domluvit.” vysvětluje s úsměvem Ivo Ulich.

ERA21, #01 2018

Poslední články


M&T magnetic získal ocenění RED DOT!

Magnetic

Inovativní řešení dveřního systému Magnetic vysloužilo českému výrobci dveřního kování prestižní ocenění ...

více zde

Bývalý fotbalista Ivo Ulich vyrábí kliky

Klikař

Patnáct let se Ivo Ulich živil fotbalem v Česku, Německu a Japonsku. Už během fotbalové kariéry ale začal ...

více zde

Cesta ke stoleté tradici

Klikař

Není to značka, která by se proslavila už někdy v meziválečném období, přesto ji svět dnes zná a respektuje ...

více zde

Klikaři z Dobrušky

Klikař

Roman Ulich se vyučil strojařem. Zkoušel obchodovat s lecčím, než vsadil na kliky ...

více zde

České kliky otevírají dveře do světa

Klikař

Když bratři Ulichovi před dvaceti lety společnost M&T zakládali, měli pouze pět zaměstnanců, ...

více zde

Design klik včera, dnes a zítra

Klikař

Dnes je Roman Ulich hlavním designérem společnosti M&T a držitelem prestižního ocenění Red Dot Design Award ...

více zde

Klikaři s tahem na branku

Klikař

Hvězda fotbalového trávníku, která klukovský sen ve třiatřiceti vyměnila za dospěláckou realitu ...

více zde

Mít kliku a umět ji vyrobit

Klikař

Navštívili jsme továrnu M&T v Dobrušce ve východních Čechách, kde se tři bratři Ulichovi již 20 let úspěšně věnují...

více zde

Sport & byznys

Klikař

Musíte umět jít za svým. A hlavně se bavit.

více zde

Nechci být v mentálním důchodu

Klikař

Podnikatel a bývalý ligový fotbalista Ivo Ulich prodává kliky do 43 zemí světa...

více zde

Klikař

Klikař

Ivo Ulich je jeden z mála profesionálních sportovců, kteří uspěli i v byznysu...

více zde

příběhy úspěchu: Má to někdo kliku!

Příběhy úspěchu: Má to někdo kliku!

Když v roce 1997 přichází Roman Ulich za bratrem Ivem s nápadem ...

více zde

Ivo Ulich & Kliky a dveřní kování

Ivo Ulich & Kliky a dveřní kování

Zakládáme v Česku „klikařskou” tradici...

více zde

Klika Romana Ulicha

Klika Roman Ulicha

Dokáže předpovídat trendy...

více zde

Jsem klikař

Jsme klikař

O tom, že i malá česká firma může být díky svým originální nápadům světová...

více zde

Podnikání s klikou

Podnikání s klikou

Díky sázce na inovace a originální design vyváží společnost M&T své kliky a kování pro okna i dveře do mnoha zemí světa....

více zde

Je fajn mít správnou kliku

Je fajn mít správnou kliku

Ve sportu musíte nejenom hodně trénovat, ale take mít kliku, abyste vyhrávali. V životě potřebujete mít kliku, abyste se mohli zdárně posouvat dál ke svým cílům.

více zde

M&T, to je design a kvalita v kování

M&T, to je design a kvalita v kování

Píše se rok 1997 a dva bratři zakládají ve východních Čechách společnost M&T, firmu, která se za více jak 15 let své existence napevno usadila na českém trhu s dveřním a okenním kováním.

více zde