Je fajn mít správnou kliku

Ve sportu musíte nejenom hodně trénovat, ale take mít kliku, abyste vyhrávali. V životě potřebujete mít kliku, abyste se mohli zdárně posouvat dál ke svým cílům. S pořádnou klikou se dá i úspěšně podnikat. Zveme vás do obchodu, který je toho všeho důkazem.

Majitelem české firmy M&T, která vyrábí dokonalé designové kliky, je úspěšný sportovec Ivo Ulich, dříve ligový fotbalista, nyní hráč futsalu. Stejně jako ve sportu, i v klikách sbírá úspěchy. S trochou nadsázky by se dalo říci, jestli to není tím, že má těch klik několik.

Jak jste se k podnikání v klikách dostal?
S myšlenkou podnikat přišel můj starši bratr Roman. Pracoval tehdy pro firmu, která k nám dovážela dveřní kováni a v roce 1997 skončila. Roman přišel s tím, že bychom mohli odkoupit zásoby dveřního kování a zkusit ho prodávat sami. Zjistil jsem, že v tomto oboru je na trhu mezera, a řekl jsem si, že je to dobrá příležitost. Postaral jsem se prvotní kapitál a bratr začal postupně budovat prodejní síť. Ze začátku jsme nakupovali kliky v Turecku, ale časem nám přestala vyhovovat jak kvalita kováni, tak i termíny dodáni. Tak jsme se rozhodli pro vyýobu klik pod vlastní značkou M&T. Ze začátku nám každý z kooperačních partnerů vyrobil nějaký dílec a u nás se to pak vše montovalo dohromady. Tuto část měl na starosti Roman, který postupně začal kliky i sám navrhovat. Já jsem v té době ješte aktivně hrál fotbal v Německu. Po večerech jsem studoval různé knihy o učetnictví a řízení firmy.

Ivo Ulich

Proč bychom si vůbec měli pořizovat kvalitní kliku?
Spousta lidí si myslí, že klika je nepodstatný prvek v interieru - a to je špatně! Klika je totiž pro správnou funkci dveří nepostradatelným partnerem. Vetšina z nás si ani neuvědomuje, že behem dne vezmeme za kliku i padesátkrát, což se během roku nastřádá a je to už pořádná porce, kterou nekvalitní kliky za 300 Kč z hobby marketu nemohou vydrZet.

Přijde mi, že vybrat si kliku je docela jednoduché
S tím s vámi nesouhlasím. Hned na začátku si musíte položit otázku, kde máte správnou kliku koupit. Neměli byste chtít kliku z obchodu, kde se dají koupit i květiny nebo umyvadla.

Titulní stránka časopisu Bydlení

Nejlepší je vyhledat značkové showroomy kování nebo kvalitní prodejce dveří. Dále byste se měli zeptat na to, z jakých materiálu se kliky vyrábějí, Pokud Vám prodejce není schopen dát jasnou informaci, tak z takového obchodu utečte. Mezi kvalitní materiály patří masivní mosaz či nerez. Dále se zameřte na povrchovou úpravu. Pak už stači jen rozmyslet, jaký typ kováni na své dvere chcete. No a ve finále výběru vám klika musí do ruky zapadnout a zalíbit se.

/pokračování

Jak vůbec taková klika vzniká?
Ač se to na první pohled nezdá, kvalitní klika se skládá z téměř 30 dílů. Proces výroby začina u designera, který si kliku nejprve načrtne na papír, a na základě tohoto načrtku vzniká dřevěný model. S jeho výrobou nám už dnes pomáha i 3D tiskárna. Podle modelu se vyrobí tzv. zkušební zápustka, tedy forma. Z mosazné tyče se odřízne kus, který se podle předlohy v kovárně vyrazí do základního tvaru kliky, a vzniká tzv. výkovek. Ten se na automaticke roboticke ruce obrousí a vyleští. Do kliky se pak vyvrtá díra pro červík a výroba končí na galvanické lince, kde se nanese povrchová vrstva. Takto je hotova rukojeť, dále následují rozety a fixní materiál. Pak se vše zkompletuje a zabalí do našich značkových krabiček s logem M&T a jde do expedice.

Co všechno jste jako firma schopni mi nabidnout?
Nabízíme skutečne ucelený sortiment dveřního a okenního kování. A to jak interiérové, tak i bezpečnostní a protipožární. Každý u nás najde i různe doplňky v podobe dveřních zarážek, magnetických zámků, pantů či orientačních číslic na domy. U kovaného kování také nabízíme možnost výroby kliky na míru. Jsme schopni zapůjčit i montážni šablonu, která usnadní a zrychlí samotnou montáž kování, pokud si ho zákazník chce montovat sám. Tím, že spolupracujeme v podstatě se všemi významnými výrobci dveři v Česku, nemáme problém designem naší kliky vhodně doplnit různé modely dveří. V čem jsme tak trochu průkopníky, je možnost designového sladěni kování na dveřích a oknech.


V tomto roce jsme získali i Cenu za design v soutěži Výrobek roku 2014. A tím rozhodně nekončíme.


Zdobí vás červený puntík neboli Red Dot Awards, cena za design. Kam dál?
Stali jsme se prvním českým výrobcem v segmentu okenního a dveřního kování, který tuto cenu získal. Věřte, že nás ocenění hodně potěšilo a vážíme si jej, protože je zároveň i prověrkou kvality. Nehodnotil se pouze design, ale i samotná funkčnost. Ocenění nám zvýšilo kredit hlavně u zahraničních společností, kde se mu přikládá větší význam. Zařadili jsme se mezi takové výrobce, jako je Porsche, Škoda či Nokia. V tomto roce jsme získali i Cenu za design v soutěži Výrobek roku 2014. A tím rozhodně nekončíme. Připravujeme dalši kolekci kováni a přiznám se, že po ocku pošilháváme po opětovném ocenění Red Dot v Německu a Design Good v Americe.

Vaši bratři jsou také sportovci. Myslíte si, že právě sport „může” za to, že jste v podnihani tak uspěšní?
Sport jako takový nás určitě ovlivnil a ovlivňuje i nadále, protože jsme stále aktivními sportovci, i když už ne na vrcholové urovni. Sport obecně je určitě dobrá příprava pro podnikání. Učí vás nejen disciplině, kázni, ale také se musíte vyrovnat s vítězstvími a prohrami. A to je s podnikáním velice podobné. A ten, kdo se s tímto vším nejlépe vyrovná, bývá nejen uspěšným sportovcem, ale i podnikatelem! Je třeba věřit v to, co člověk dělá, a jít si za svým cílem. Ne vždy to ale jde. Proto je nutné mít potřebnou motivaci, pevnou víru a nebát se jít do rizika! Když to shrnu, tak sport může za vše - za to, kam jsem se já, ale i mi bratři dostali .

Lucie Pilátová, Sofie Bydlení, září 2014

Poslední články


M&T magnetic získal ocenění RED DOT!

Magnetic

Inovativní řešení dveřního systému Magnetic vysloužilo českému výrobci dveřního kování prestižní ocenění ...

více zde

Bývalý fotbalista Ivo Ulich vyrábí kliky

Klikař

Patnáct let se Ivo Ulich živil fotbalem v Česku, Německu a Japonsku. Už během fotbalové kariéry ale začal ...

více zde

Cesta ke stoleté tradici

Klikař

Není to značka, která by se proslavila už někdy v meziválečném období, přesto ji svět dnes zná a respektuje ...

více zde

Klikaři z Dobrušky

Klikař

Roman Ulich se vyučil strojařem. Zkoušel obchodovat s lecčím, než vsadil na kliky ...

více zde

České kliky otevírají dveře do světa

Klikař

Když bratři Ulichovi před dvaceti lety společnost M&T zakládali, měli pouze pět zaměstnanců, ...

více zde

Design klik včera, dnes a zítra

Klikař

Dnes je Roman Ulich hlavním designérem společnosti M&T a držitelem prestižního ocenění Red Dot Design Award ...

více zde

Klikaři s tahem na branku

Klikař

Hvězda fotbalového trávníku, která klukovský sen ve třiatřiceti vyměnila za dospěláckou realitu ...

více zde

Mít kliku a umět ji vyrobit

Klikař

Navštívili jsme továrnu M&T v Dobrušce ve východních Čechách, kde se tři bratři Ulichovi již 20 let úspěšně věnují...

více zde

Sport & byznys

Klikař

Musíte umět jít za svým. A hlavně se bavit.

více zde

Nechci být v mentálním důchodu

Klikař

Podnikatel a bývalý ligový fotbalista Ivo Ulich prodává kliky do 43 zemí světa...

více zde

Klikař

Klikař

Ivo Ulich je jeden z mála profesionálních sportovců, kteří uspěli i v byznysu...

více zde

příběhy úspěchu: Má to někdo kliku!

Příběhy úspěchu: Má to někdo kliku!

Když v roce 1997 přichází Roman Ulich za bratrem Ivem s nápadem ...

více zde

Ivo Ulich & Kliky a dveřní kování

Ivo Ulich & Kliky a dveřní kování

Zakládáme v Česku „klikařskou” tradici...

více zde

Klika Romana Ulicha

Klika Roman Ulicha

Dokáže předpovídat trendy...

více zde

Jsem klikař

Jsme klikař

O tom, že i malá česká firma může být díky svým originální nápadům světová...

více zde

Podnikání s klikou

Podnikání s klikou

Díky sázce na inovace a originální design vyváží společnost M&T své kliky a kování pro okna i dveře do mnoha zemí světa....

více zde

Je fajn mít správnou kliku

Je fajn mít správnou kliku

Ve sportu musíte nejenom hodně trénovat, ale take mít kliku, abyste vyhrávali. V životě potřebujete mít kliku, abyste se mohli zdárně posouvat dál ke svým cílům.

více zde

M&T, to je design a kvalita v kování

M&T, to je design a kvalita v kování

Píše se rok 1997 a dva bratři zakládají ve východních Čechách společnost M&T, firmu, která se za více jak 15 let své existence napevno usadila na českém trhu s dveřním a okenním kováním.

více zde